Duben 2010

Omluva.

26. dubna 2010 v 15:16 | PRE-History
Moc se omlouvám že včera nebyla PRE-History televize já jsem neměl čas.

Putování s Dinosaury

17. dubna 2010 v 8:36 | PRE-HistoryProminte že jsem se zpozdil včera jsem měl narozeniny proto jsem nemohl vysílat.

A rozhodl jsem se že nebudu vysílat jenom putování s dinosaury. Ne!

Ale úplně od začátku od putováni s pravěkými monstry!
A pozor! změna visílá se jenom v neděli kromě putování s dinosaury!

Dino noviny 14.dubna

14. dubna 2010 v 14:35 | PRE-History |  Dino noviny

Angola začíná odhalovat světu paleontologické bohatství

Paleontologové objevili nový druh dinosaura, který žil před 72 miliony let na mexickém pobřeží. Dinoasaurus nazvaný Velafrons coahuilensis měl na hlavě kostěný hřeben ve tvaru plachty, přežvykoval rostliny a snažil se vyhýbat svému bratranci tyranosaurovi. Jeho zkamenělé pozůstatky objevil mezinárodní tým paleontologů v severomexickém státě Coahuila. - ilustrační foto
Luanda - Nejen diamanty a ropou oplývá Angola. Vědcům může nabídnout netušené paleontologické objevy, napsala agentura AFP v souvislosti s kosterními ostatky dinosaurů, které jim zůstávaly po desítky let utajeny vinou občanské války.

"Angola je poslední území, které zůstávalo pro paleontology neznámé," říká Louis Jacobs z Jižní metodistické univerzity v texaském Dallasu. Jacobs je členem mezinárodního týmu, jehož úkolem je pátrat v Angole po dinosaurech.
"V důsledku války (1975-2002) se zde provádělo jen málo výzkumů, ale nakonec jsme tady a je tu tolik věcí k objevování," prohlašuje badatel nadšeně. "V některých oblastech fosílie přímo vystupují ze skály. Je to jako muzeum pod širým nebem."
První kosterní pozůstatky dinosaurů byly v této někdejší portugalské kolonii objeveny už v 60. letech. Ale boje za nezávislost v roce 1975 a posléze občanská válka zanechaly zemi zdevastovanou a plnou milionů nášlapných min.
Ačkoliv Angola zůstává po Afghánistánu a Kambodži třetí nejzaminovanější zemí na světě, rozsáhlé oblasti už se od uzavření příměří otevřely pro bádání.
Nejvýznamnější nález se datuje rokem 2005. Člen mezinárodního týmu PaleoAngola Portugalec Octávio Mateus objevil v Iembe nedaleko atlantského pobřeží kost z přední levé nohy gigantického sauropoda.
Od té doby vyšly na denní světlo další části koster zejména vodních živočichů - želv, žraloků, plesiosaurů (mořských ještěrů z jurského období) i mosasaurů z horní křídy, kteří mají blíž k hadům než k dinosaurům. Jeden z nich dokonce dostal jméno Angolasaurus.
Mateus, který spolupracuje s odborníky z nizozemského Muzea přírodních věd v Maastrichtu, je nicméně přesvědčen, že nalezený sauropod jen předznamenává "objevení dalších dinosaurů". "Je to jen otázka vybavení a prostředků," zdůrazňuje s tím, že některé oblasti v Angole patří k nejbohatším na fosílie na světě.
Tato část africké kontinentální desky zažila před desítkami milionů let dramatické zvraty, které tuto někdejší poušť změnily v tropický prales. Angola dnes přechází od tropického klimatu na severu u hranic s Kongem v písečnou oblast na jihu v sousedství Namibie.
Vědci doufají, že jim fosílie pomohou rekonstruovat pohyby tektonických desek a přesněji časově určit formování Atlantského oceánu, jenž oddělil současnou Latinskou Ameriku od Afriky.
"Můžeme se dobrat chvíle, kdy už se suchozemská zvířata nemohla toulat z Afriky do Jižní Ameriky a byla nahrazena mořskými tvory," vysvětluje portugalský badatel.
Projekt PaleoAngola má ještě jiný cíl - vyškolit místní vědce. "Angola by měla být schopna vést své vlastní výzkumy, svá muzea, aby vyprávěla svou historii budoucím generacím," prohlašuje Jacobs. "A kdo ví, v ještě delším horizontu se třeba stane turistickou atrakcí."Page 2


Nový srpodrápý zabiják


...popsán z Číny


V období svrchní křídy byla krajina dnešního Vnitřního Mongolska pokryta horkou nehostinnou polopouští, sotva poskytující obživu většině zde žijících živočichů. Kdybychom se přenesli v čase, spatřili bychom několik štíhlých, opeřených tvorů, vybíhajících na vysoký písečný přesyp. Dosahovali délky necelých dvou metrů a vážili asi tolik, co statný pes. Jejich podlouhlé, štíhlé tlamy plné ostrých zubů nedávaly možnost pochybovat o jejich účelu - byly to čelisti rozených predátorů. První dojem byl ještě více umocněn při pohledu na jejich velké, zahnuté drápy na zadních končetinách. Při běhu a chůzi je teropodi nosili vztyčené, aby se nepoškodily a neztupily kontaktem s podložkou. Opeřeným dravcům totiž sloužily k velmi důležitému účelu - zabíjení kořisti. Přestože tito menší lovci značně připomínali své příbuzné velociraptory, nebyli jimi. Šlo o vývojově primitivnější linheraptory, kteří si však v loveckých schopnostech se svými populárními bratranci nijak nezadali...
Posledním přírůstkem do stále se rozšiřující rodiny nám známých neptačích dinosaurů je právě dromeosaurid Linheraptor exquisitus, žijící asi před 75 miliony let na území dnešního Vnitřního Mongolsko (patřícího Číně). Zkameněliny nádherně zachované fosilní kostry byly objeveny v roce 2008 doktorandem Univerzity George Washingtona Jonahem Choinierem. Ten spolu s týmem dalších paleontologů zkoumal vysoké stěny rudých pískovců, erodovaných větrem na severovýchodě Číny. Choiniere měl štěstí a všiml si malého kousku drápu, vyčnívajícího ze stěny útesu. Když pak s pomocí kolegů pomalu odstraňoval okolní pískovec, objevovala se postupně jedna kost za druhou. Výsledek byl vskutku úžasný - jde možná o vůbec nejkompletnější kostru "raptora", neboli srpodrápého dinosaura, v dosavadní historii výzkumů. V daných podmínkách je to nicméně již pátý odtud popsaný dromeosaurid.
Dravý dinosaurus byl zaživa pravděpodobně opeřený (viz mé starší články o opeřených dinosaurech) a měřil na délku asi 1,8 až 2,5 metru. Hmotnost se mohla pohybovat kolem 25 kilogramů a samotné tělo mělo velikost trupu krocana nebo třeba zmíněného psa. Zhruba stejně velký byl i mnohem známější velociraptor, žijící ve stejném období na území Mongolska a zřejmě také Číny. Linheraptor mohl lovit v malých smečkách, není to však jisté. Každopádně byl aktivním zabijákem, který zřejmě nepohrdl širokým spektrem masité potravy - od drobných ještěrek a savců až po jiné dinosaury zhruba do velikosti ovce nebo snad krávy (pokud lovil ve smečkách). Častou kořistí mohli být například menší rohatí dinosauři z příbuzenstva rozšířeného rodu Protoceratops. Zabijácký dráp na zadní končetině sice není u linheraptora tak velký jako u zmíněného velociraptora nebo třeba mohutnějšího severoamerického deinonycha, nepochybně však pomáhal v usmrcení kořisti.
Není jisté, jak tento konkrétní dinosaurus zahynul. Pravděpodobnou příčinou jsou nejspíše jevy, související s cyklicky se opakujícími písečnými bouřemi a sesuvy vlhkého písku. Právě nějaká událost zmíněného typu zřejmě malého teropoda pohřbila na desítky milionů let a jeho zkamenělé kosti uchovala až do počátku 21. století. Objev kostry je přitom velmi šťastnou okolností - zdejší eroze je tak rychlá, že nebýt objevu fosílie, do několika let po jejím odkrytí větrem by zřejmě nenávratně zmizela. To se bohužel děje se stovkami tisíc jiných zkamenělin na celém světě, a to dokonce zcela pravidelně. I proto je linheraptor tak významným objevem. Jelikož jde o formu, stojící svým vývojovým postavením mezi primitivnějšími a odvozenými formami dromeosauridů, je také vzácným "spojovacím" článkem mezi oběma "skupinami". Nejbližším známým příbuzným nového "raptora" je rovněž nedávno (prosinec 2006) popsaný druh Tsaagan mangas z Mongolska.

Ceolophysis

13. dubna 2010 v 16:26 | PRE-History |  Dinosauři
Ceolefýzis je dinosaurus který žil na začátku triasu takže patřil mezi první dinosaury živil se hlavně masem a hmyzem byl velký sotva 3 metry ale zato byl chytrý žili ve smečkách a byli kanibalové lovili svoje vlastní mládata a to nedivnější! Mohly rozevřít tlamu až tak že si ji vykloubili dnešní hadi mohou také spolknou pštrosí vejce takže byly vlastně předci nejenom dinosaurů ale také hadů! Živil se také synapsidy např. Placerias a byl trošičku opeřený jenom trošičku protože peří jsou nejlépe vyvinuté šupiny a Ceolefýzis patří mezi rané dinosaury.

Visílání.2 -Megafilm:dnešního večera:Dinosaur planet!

11. dubna 2010 v 20:00 | PRE-History
M:Visíláni 2.-comeback

11. dubna 2010 v 9:07 | PRE-History

Iva: "Lexo, ukaž ruku."; Lexa: "Jakou?"; Iva (důrazně): "Lexo!" (Lexa ukazuje, co sebral z věšáku) "Na co ti jsou Ozzákovy slipy?"

Visíláni 2.

11. dubna 2010 v 9:00 | PRE-History
PRE-History

Reklama
Megafilm dnes:


Dnes ve 20:00!Reklama
Putování s dinosaury

                                                    uvidíte v pátek!Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Za chvíli uvidíte comeback!

A nezapomente na megafilm!!!!!!!!!!!!!!

Gepard americký

10. dubna 2010 v 18:12 | PRE-History
Toto je úkaz úcty lidí k přírodě Geparda amerického vyhubili lovci jen tak pro zábavu tohle bylo nejrychlejší zvíře celé ameriky žil hlavně v Yellostonském národním parku v roce 1960 ho vyhubili lovci ale prý bylo hlášené nějaké pozorování geparda amerického v Yelloustonském národním parku! Byla by úžasná zpráva kdyby ještě žil a vyhubili ho také místní farmáři za obvinění že masivně lovil dobytek ve skutečnosti je nevinen udělali to vlci gepard lovil jen rychlé malé zvířata jako třeba gazela.


Toto jsou jediné fotky geparda amerického:

Kasuár přilbový (Casuarius casuarius)

10. dubna 2010 v 17:40 | PRE-History |  Dinosauři
Kasuár přilbový je velký pták z Australie a Indonésie a nové Guinee je to převážně masožravec a nejbližší příbuzný oviraptora je je to rozený dinosaurus! Nejpodivnější pták! Chová se jako oviraptor má chmýří jako oviraptor baculaté tělo jako oviraptor hřeben jako oviraptor a taky zobák jako oviraptor!Čeled:
Casuarius
Jméno: Casuarius casuarius (Kasuár přilbový)
Délka: 1,5m
Přezdívka: 1,5m
Kdy žil: třetíhory a čtvrohory
Potrava co lovil: vajíčka,ještěrky atd.
Deně sežral: 1kg
Jak byli velké zvířata co lovil: 30cm až 50cm
Poznámka: Dnešní oviraptorxD
File:Kasuár přilbový.jpg

Visílání - comeback!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10. dubna 2010 v 8:38 | PRE-History

Úplně první Ozzákova slova. Je dezorientovaný, zmatený a jde do práce o čtyři hodiny pozdě.

První visílání!!!!!!!!

10. dubna 2010 v 8:37 | PRE-HistoryPRE-History
Reklama
Reklama na Putování s dinosaury:
Uvidíte v pátek!!!!!!!!!!Reklama
Reklama
Reklama
Reklama na Dinosaur planet!!!!!!!!!!
Uvidíte v neděli!!!!!!!!!!!!!!!!!Konec tohohle 3.dílného seriálu!!!!!!!!!

Za chvílí uvidíte comeback!!!!!!!!!!!!!

PRE-History -Program!!!!!!!!!!

9. dubna 2010 v 16:47 | PRE-History
PRE-History
Zítra se začne vysílat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                                                INSPIROVAL:
                                                Dávná Historie

Tahle senzační rubrika mě napadla díky Dávné Historii!!!!!!!!!!!!

Velikonoční Soutěž!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5. dubna 2010 v 15:23 | PRE-History

Takže tady je ta soutěž moc se omlouvám že to včera nebylo.


1.Kdy začala éra dinosaurů?

a)251mil.let
b)240mil.let
c)230mil.let

2.Kčemu sloužily desky od stegosaura?

a)K zastrašování.
b)K tělesné teplotě.
c)K boji.

3.Přežily synapsidi  velké vymírání?

a)ano 
b)ne
c)možna

4.Kdy se začali zvětšovat sauropodi ?

a)před 200mil lety
b)před 65mil lety 
c)před 145mil lety

5. Kdy vyhynuli dinosauři?

a)před 65 mil lety
b)před 64mil lety
c)před 58mil lety

6.kdy byla prvni přirodni katastrofa ?

a)v Ordoviku
b)v Cambriumu
c)v Devonu

7.Přežily dinosauři dodnes?

a)ano
b)Proměnily se v ptáky!
c)ne

8.Kdy se objevily první savci?

a)Ve stejnou dobu jak dinosauři.
b)Uprostřed éry dinosaurů
c)Nakonci éry dinosaurů

9.Jak vyhynul entelodont?

a)Posudte podle obrázku:
b)Přemíšlejte.


10.Jaké bylo největší zvíře všech dob?

a)Megalodon
b)Seismosaurus
c)Amhuliceus fragimilus

První velikonoce na PRE-History!!!!!!!!!!!!!!!

2. dubna 2010 v 18:11 | PRE-History
Topic
V neděli 4.4. se bude konat velká velikonoční soutěž!

O dinosaurech vědomosti o dinosaurech!
                                                                                     Soutěž začíná v 10.h ráno a končí v 11.h!

Tak se těšte!!!!!!!!!!!!!!!!

Dino noviny 2.4.

2. dubna 2010 v 14:55 | PRE-History |  Dino noviny

Třímetrový pták znovu ožije. Narodí se v laboratoři

Vyhynulý opeřenec
Pravděpodobná podoba už vyhynulého opeřence, který žil před 300 lety na Madagaskaru.
Foto: Oficiální zdroj
11.03. 00:01 | Aktualizováno 11.03. 00:21 | tn.cz / adr
Na výšku měl zhruba tři metry. Vážil kolem 500 kilogramů a žil ještě před 300 lety na Madagaskaru. Vyhynulého obrovského ptáka dnes chtějí vědci opět přivést k životu.
Podařilo se jim totiž nalézt způsob, jak z několika tisíc let starých vajec získat téměř neporušenou DNA. Ta v sobě uchovává popis daného jedince. Genetici tak s její pomocí mohou v laboratoři vdechnout život novému živočichovi.

Bioložka Charlotte Oskam a její kolegové z australské Murdochovy univerzity považují vejce za "nedotčené zdroje" DNA, které se dají nalézt po celém světě. 
Vyhynulý opeřenec
Srovnání velikosti průměrného člověka a zástupce jednoho z už vyhynulých pravěkých opeřenců.
Foto: Oficiální zdroj
Vědci už sesbírali nejen téměř kompletní genetický materiál takzvaného sloního ptáka z Madagaskaru, kterého před třemi stovkami let vyhubili francouzští kolonisté, ale také znají DNA vyhynulých ptáků emu a moa, mamutů, ale také neandrtálců. I ty se vědci chystají klonovat.

Paleontologové dodali, že genetický materiál vyhynulých ptáků je až 19 000 let starý. 

Sloní pták z Madagaskaru, který kvůli své hmotnosti nemohl létat, byl ještě větší než jeho slavnější kolegové emu a moa. Měl silné nohy, zahnuté drápy a poměrně dlouhý krk.
Vejce
Na trhu v Madagaskaru se prý stále dají koupit obří vejce. Fotografie však může být podvrhem, jak upozorňují někteří biologové.
Foto: Oficiální zdroj
Zvíře žilo na Madagaskaru pokojně po 60 milionů let. V 17. století ho ale lidé vyhubili. 

Jeho vejce byla 160x větší ve srovnání s běžnými slepičími. Na délku mají zhruba tři čtvrtě metru.

Moa byl nejlehčí


Pták moa žil na Novém Zélandu, podle paleotologů asi rovněž 60 milionů let. V 18. století byl vyhuben lidmi. 

Podle fosilních pozůstatků byl o něco vyšší než živočich z Madagaskaru, ale měl chatrnější tělesnou stavbu. I tak ale vážil více než tři průměrní muži.

Australský Emu žil na Zemi z trojice poměrně dobře prozkoumaných zástupců obřích ptáků nejdéle. Údajně pevninu obýval asi 80 milionů let.

   Topic                                                                      Zdroj  tn.cz.


Page 2


New Blind Snakes Found, Help Explain World Domination!

Červovitý tvorové obývali Madagaskar před tím, než byl Madagaskar.
Slepý had.
Blind hadi jsou jedním z mála Madagaskaru zvíře typy, které byly přítomny u ostrova stvoření.

Geny nově objevený had rodiny naznačují slepákovití žil na ostrověMadagaskar , protože dobře, předtím to byl ostrov.
Objev pomáhá dekódovat, jak se tyto zřídka viděn-a sotva vidět, i když ne zcela nevidomých-hadi přišli kolonizovat velké části planety.
Rostoucí asi noha (30 cm) dlouho, slepákovití působit hodně jako červi, hrabající pod povrch všech kontinentů kromě Antarktidy .
Na rozdíl od červů, když slepí hadi mají páteře a drobné šupiny.
"Kontinentální drift měla obrovský dopad na blind had vývoj oddělením populace od sebe navzájem, jak kontinenty pohyboval od sebe," říká studie co-leader Nicolas Vidal, z Národního muzea d'Histoire Naturelle v Paříži.
Nyní považován za část Afriky , Madagaskar split z toho, co je teď Indii asi 94 miliony lety.
(Informace o deskové tektoniky .)
Od té doby, slepákovití na Madagaskaru, se změnily natolik, aby vést k celé nové rodiny, který zní Penn State biolog Blair živé ploty , studie jiné co-vůdce.
Slepákovití Break Volný "Indigascar"
Blind had fosílie jsou téměř neexistující, takže jejich evoluční historie byla záhadou.
Ale srovnání pěti genech od 96 vzdálený slepého hada druhů, výzkumníci byli schopní vytvořit mapu evoluční hadů 'rodokmen.
Použití odhadovaný časový rámec pro genetickou mutaci, že tým byl schopen odhadnout, kdy se objevily různé druhy.
Červovitý hadi se poprvé objevil na jižní supercontinent Gondwana ( viz mapa na Zemi během této doby ), tým říká.
Jak Gondwana rozpadu slepákovití byly izolovány na to, co výzkumníci volání Indigascar-pevninu, včetně toho, co je nyní Indie a Madagaskar.
Relativně brzy po rozdělení, nově uznané rodině nastaly, genetická data naznačují.
Tajemství Hadi 'Spread Blind
Po "Indigascar" split, slepákovití nějak stěhoval daleko za hranice Indie a Madagaskar.
Hadi záhadně objevila v Austrálii asi 28 miliony lety, například-období, ve kterém žádná země propojení existovala v tomto kontinentu.
A africké a jihoamerické slepého hada linií zřejmě oddělen pouze 63 miliony lety.
To je asi 40 milionů let po Africe a Jižní Americe rozešli, tak pohybující se zemské masy nemohla způsobit pozdější evoluční propast.
Tak jak to hadi hop kontinenty?
S kontinentální drift-a samozřejmě letu-vyloučeno, "vidíte, že rozptýlení nad oceán vody se k nim došlo za těchto hadů se dostat do Austrálie, a také ke kolonizaci Jižní Ameriky a karibské ostrovy," řekl živé ploty.
Jinými slovy, hadi šel rafting, přejezd oceánů na palubě plovoucí vegetace zásobené s jejich hmyzí kořist.
(Související: "Savci 'rafted' na Madagaskaru, Climate Model navrhuje." )
"Někteří vědci tvrdí, že oceánské rozptýlení je nepravděpodobné, že cesta k hrabání organismy, aby se stal distribuovány po celém světě," Živé ploty uvedl v prohlášení.
"Naše data se posílí myšlenku, že taková 'pravděpodobně' události však došlo v evoluční historii."
Závěry zveřejněné 30.března v časopise
Biology Letters .


Topic
Dinosauří - námluvy 8

2. dubna 2010 v 9:23 | PRE-History |  Dinosauři
Onitholestes:
Dinosauří - námluvy

Oznámení

2. dubna 2010 v 9:02 | PRE-History
Topic
Obří Draví ptáci příšti díl bude hotov v asi v neděli.